نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موضوع

پیام شما


بیوگرافی و زندگی نامه کامل حمیرا (خواننده معروف ایرانی)

۷ شهریور ۱۳۹۱ نظرات داده شده / ۱۹

بیوگرافی و زندگی نامه حمیرا (خواننده معروف ایرانی)

بخشی از بیوگرافی:پروانه امیرافشاری در 1323در تهران به دنیا آمد. وی از خانواده بانفوذ و سرشناس امیرافشاری که اصالتی آذری دارند می‌باشد. پدر ایشان مالک…

برای خواندن متن کامل زندگی نامه حمیرا به ادامه مطلب مراجعه کنید…

متن کامل بیوگرافی حمیرا:

 

زندگی نامه حمیرا

پروانه امیرافشاری در 1323در تهران به دنیا آمد. وی از خانواده بانفوذ و سرشناس امیرافشاری که اصالتی آذری دارند می‌باشد. پدر ایشان مالک ۱۵۰ شهر و روستا در منطقه شرق ایران و توابع طالقان بودند. از همان کودکی حمیرا خانه آنها به افتخار افراد بانفوذ حکومتی شاهد مراسم بزرگ با حضور هنرمندان نامی آن زمان مثل قمرالملوک وزیری روح انگیز بنان ملوک ضرابی و … بود که همین انگیزه اولیه دختر خانواده برای رو آوری به آواز شد .

حمیرا به دور از چشم پدر و با تشویق همسر روشن فکر و تازه از آلمان بازگشته خودبا نام نویسی در تست صدا در شورای رادیو آن زمان حیرت و تحسین اعضا شورا را سبب شد و پس از آن تحت تعلیم استاد علی تجویدی و بانو ملوک ضرابی قرار گرفت.

در سن 20 سالگی به یک خواننده تمام عیار تبدیل شد. در همان سن آوازی را در دستگاه سه گاه با آهنگسازی علی تجویدی و شعری از بیژن ترقی به نام صبرم عطا کن را اجرا کردند که در کتاب ترانه‌های ماندگار این اثر به ثبت رسیده است .وی به علت مخالفت پدر با نام مستعار حمیرا فعالیت حود را آغاز کرد اما پدر وی صدای دختر خود را می‌‌شناسد و اینکه آوازه خوان بودن دختر خود را دور از شان خانوادگی خود می بیند همه صفحات موجود در بازار تهران را خریداری کرده و در خانه خود انبار می کند و طلاق دختر خود را از همسرش می‌‌گیرد و به مدت یک سال دختر خود در خانه زندانی می‌‌کند.

بعد یک سال در طی یک سفر اروپایی که برای جناب امیرافشاری پیش می‌‌آید حمیرا که از حمایت مادر خود برخوردار بود به کار خود ادامه می‌دهد(توضیح : دومین اثر مشترک حمیرا ، تجویدی و ترقی ترانه ایست به نام ” سرگردان” در گوشه ی موالیان ازگوشه های مهجور دستگاه همایون . پشیمانم بعدا ساخته شد که به دلیل مدولاسیون زیبایی که از همایون به سه گاه تغییر مقام می دهد و باز میگردد باعث تحول عظیمی در موسیقی سنتی ایرانی می‌شود. منبع مطالب داخل پرانتز : سخنان زنده یاد استاد تجویدی)

پدر وی با آگاهی از اثر جدید دختر خود وی را از خانه طرد و از ارث محروم می‌‌کند. بعد از آن وی مدتی را در خانه پسرعمویش که همسر وی هما میرافشار ترانه سرای معروف بود به سر برد تا آنکه با استاد پرویز یاحقی ازدواج می‌‌کند. صدای ایشان قابلیت سوبرآنو از ابتدا تا اوج را دارد که از کمیاب‌ترین نوع صداها می‌‌باشد .ایشان مدت شش یا هفت سال همسر آهنگساز به نام ایرانی پرویز یاحقی بودند که در این دوره زناشویی آثار ماندگاری با شعرهایی ار بیژن ترقی و آهنگ های از یاحقی همچون مرانفریبی هدیه عشق بهار نورسیده مراتنها نگذاری پنجره‌ای به باغ گل و … اجرا کرده است.

وی بعد از انقلاب چند ماه در زندان به سر برد و با پرداخت مالیاتی معادل سی هزار دلار آزاد شد همسر سوم وی که تا جر کراوات بود بعد از انقلاب عملا بیکار شد و بیمهری وی به حمیرا روز به روز بیشتر شد. حمیرا تا اواسط سال شصت خورشیدی در ایران ماند و بعد از گذراندن مزاحمت های فراوان در تهران به یکی از شهرهای شمالی نقل مکان کرد ولی نتاسفانه باز از طرف عناصر تندرو مورد اذیت و آزار قرار می گرفت لذا به ناچار بی آنکه مورد حمایت همسرش باشد به تنهایی و بصورت ناشناس با گریم در قالب یک پیرزن زشت رو با دختر دو ساله اش به نام هنگامه از مرز پاکستان از ایران خارج شد و از آنجا به اسپانیا و بعد از آن به کاستاریکا در امریکای مرکزی رفت. وی در کاستاریکا دچار افسردگی شدید شد. به صورتی که مدت یک سال تحت درمان روان پزشک بود. شوهر وی در این میان بدون توجه به همسر و فرزندش مستقیما به امریکا مهاجرت کرد .حمیرا با کمک همسر پسر عمویش هما میرافشار به ایالت کالیفرنیا مهاجرت و با حمایت احمد مسعود کار هنری خود را از سر گرفت .و در سال هفتاد و هشت خورشیدی به تومور مغزی دچار شد که به صورت معجزه آسایی از اتاق عمل نجات یافت .وی همینک در شهر لوس آنجلس زندگی می‌‌کند.

نوع صدا و سبک موسیقایی

صدای ایشان دارای قابلیت سوپرانو را دارد که از نوع کمیاب ترین صداها می باشد. با تکیه بر نظر اساتید اهل فن حمیرا از محدود هنرمندانی ست که یک شبه ره صد ساله را پیموده است و با ارائه یک اثر با نام صبرم عطا کن تمامی هنرمندان شهرت یافته پیش از خود همچون عصمت باقرپور مشهور به دلکش و اشرف السادات مرتضوی مشهور به مرضیه و خاطره پروانه و هنگامه اخوان و پریسا را در سایه قرار داده و سبک نوی در موسیقی سنتی ایران که بعدها توسط اساتید موسیقی اصیل به نام حمیرایسم مشهور شد را در موسیقی کلاسیک رو به افول دهه چهل خورشیدی پایه گذاری کندو طراوت و تازگی خاصی به موسیقی سنتی ایران ببخشدو مهم‌تر از آن توانسته اند در طول چهل سال فعالیت هنری همیشه در اوج بمانند و جز چند سوپراستار مطرح موسیقی ایران باشند .

آهنگسازان

برخی از آهنگسازان نامی که با وی همکاری نموده اند عبارت‌اند از: استاد علی تجویدی – استاد پرویز یاحقی – استاد اسدالله ملک – استاد کامل علی پور – استاد محمد حیدری – استاد محمدجلیل عندلیبی – حسن شماعی زاده – بابک رادمنش – کاظم رزازان – صادق نوجوکی – استاد فضل الله توکل – استاد انوشیروان روحانی.

ترانه سرایان و شاعران آثار

حافظ – مولوی – بابا طاهر عریان – استاد رهی معیری – استاد بیژن ترقی – هما میرافشار – لیلا کسری مشهور به هدیه – جلیلی بیدار – عماد خراسانی – کمال خجند – گلچین معانی – معینی کرمانشاهی

لیست آثارکلاسیک ماندگار

(استاد تجویدی : صبرم عطا کن ، سرگردان ، پشیمانم ، بادلم مهربان شو، دنبال دل ، دیگر چه خواهی، شهنشاها، وقتی که عشق میاد، بازم آفتابی میشه ، دور از دیار ) به یاد روح انگیز . بگو چه بگویم . . مرانفریبی . هدیه عشق – بهار نورسیده بهار عشق من – محبت – ساز خاموش – دل خونه – محمد – درویشان – از دست عشق- بی وفایی – الهی بمیری –به خاطر تو – آهنگ محبت – می عاشقانه – گلهای تازه شماره 145 با هم خوانی استاد محمودی خوانساری. و…
لیست آثار ماندگار پاپ

دریا کنار – پیرت بسوزه عاشقی – سرگردان – ده بهار – بی قرار – شمال – کوچ – امید – اینه دنیا – عالم عشق -هم زبونم باش – مسافر غریبه – ای دادبیداد – چوبکاری -در جستجو –

.

.

.

ساعت Gucci طرح عشق

تل مو HOT BUNS

19 پاسخ به “بیوگرافی و زندگی نامه کامل حمیرا (خواننده معروف ایرانی)”

 1. mehdi می‌گه:

  اینجا هم پای یه آذری در میان است!هرجای ایران چیزی باشه پرارزش بی شک یک طرفش به اذری ها ربط داره دقت کنید متوجه میشید

  [پاسخ]

 2. نگین می‌گه:

  کاش بازبشه وبتونه بیادبرای مابخونه.

  [پاسخ]

 3. ESMAIL می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید آنقدر خوب و قشنگی حیفم میاید که تورا دست خدا بسپارم . آرزومند طلوع شادی ها و غروب غم هایت
  (زخمی دیدار)
  0936****78

  [پاسخ]

 4. مجید می‌گه:

  خیلی غم انگیز بود .

  [پاسخ]

 5. مهری می‌گه:

  من عاشق صدای حمیرا وشخصیت ایشون هستم انشااله عمر طولانی داشته باشد دیگر این خواننده ها تکرار نخواهد شد

  [پاسخ]

 6. صنم می‌گه:

  خداوند به ایشان عمرباعزت عطا کند

  [پاسخ]

 7. مانی می‌گه:

  با سلام
  از زندگینامه این بانوی بی نظیر که تکرار او در موسیقی ایران شاید محال باشد بسیار متاثر شدم . لطفا از آخرین اخبار وضعیت جسمانی وسلامتیش ما را آگاه فرمائید.با تشکر

  [پاسخ]

  مدیر پاسخ در تاريخ اسفند ۲۹ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۰۵:

  سلام بر شما دوست عزیز
  ممنون از نظر شما

  [پاسخ]

 8. هادی می‌گه:

  سلام از وزیت جسمانی این بانوی بزرگ بنویسید . من عاشق صداشم ولی حیف که دیگه نمی خونه .

  [پاسخ]

 9. Bahar می‌گه:

  man asheghe sabk va sedasham chera dige nemikhone?

  [پاسخ]

  مدیر پاسخ در تاريخ فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۲ ۰۷:۵۹:

  ممنون از نظر شما
  اطلاعی ندارم که چرا نمیخونه
  از خودش بپرسین؟ :D

  [پاسخ]

 10. پیمان می‌گه:

  خداوند عمر طولانی وبا عزت به خانم حمیرا عطا کند

  [پاسخ]

 11. وحيد می‌گه:

  واقعا صداش فوق العاده ست!!! ماشالا روي قناري رو هم كم كرده…. بي نظيره حميرا…. چه جوري از خودش بپرسيم كه چرا ديگه نميخونه؟ خيلي از هنرمندا ديگه نميخونن، مثل:ناهيد ، سوزان روشن ، شهره،‌ هنگامه…. نميدونم چرا؟؟؟؟؟؟ حيفه بخدا… ..!!!

  [پاسخ]

 12. محمد می‌گه:

  من عاشق صدای بی نظیر حمیرا هستم و هیچ خواننده ای را در حد ایشان نمی بینم. خداوند سلامت نگهدارش که سرمایه موسیقی ماست. بدون او از نظر من موسیقی می میرد.

  [پاسخ]

 13. ابوالفضل.ش می‌گه:

  من عاشق صدای حمیرا یاهمون خانم پروانه امیر افشاری هستم خدا ان شاالله عمرطولانی باعزت بهشون عطا کنه وبتونن بازم برامون بخونند ما بچه های اصفهان عاشق حمیرا ایم

  [پاسخ]

 14. یاس می‌گه:

  خیلی خانم نجیبی هستند دوستشان دارم و از شخصیت و صدایشان خوشم می اید. کاش برگردی به ایران ای مهربان

  [پاسخ]

 15. کرىم می‌گه:

  خیلی ممنون ازخانم حمیرا که دل مارو بااون اهنگاش میبره

  [پاسخ]

 16. حیدر می‌گه:

  سلام از کودکی با صدای روح بخش و دل انگیز بانو حمیرا با ترانه های جاودانه استادانی چون علی تجویدی و پرویز یاحقی خاطره دارم و در تمام جاده های شمال با ترانه های حمیرا رانندگی و سفر کردم و لذت بردم.
  اگر دوستان ترانه بیقرار (شنیده ام دل تو همچون دل من بیقراره بنفشه ها دراومد بیا بس کن جدایی دلم تنگه کجایی) را اگر دارند یا آدرس سایتی که راحت بشود دانلود کرد اگر لطف کنند خوشحال میشم متشکرم سپاسگزارم

  [پاسخ]

پاسخ دهید

*